Strona główna » Oferta » Trening personalny » Czym jest trening

Czym jest trening

Trening personalny – ostatnio bardzo modne określenie. Pomoc/usługi trenerów personalnych cieszą się coraz większą popularnością – czy słusznie? Całość zagadnienia nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać .Podstawową kwestią jaką należy poruszyć jest wiedza, doświadczenie i kwalifikacje trenerów personalnych pod których opiekę decydujemy się oddać. Od nich zależy nie tylko powodzenie i tempo naszych postępów, ale także bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń, a co za tym idzie- nasza sprawność i stan zdrowia układu ruchu i nie tylko. Pamiętać należy, by podejmować współpracę jedynie z osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia, a także wypowiadającymi się w sposób fachowy, acz zrozumiały, potrafiącymi podeprzeć swoje tezy rzeczowymi argumentami, a nie jedynie twierdzącymi, że „tak musi być”.

Warto zwrócić uwagę również na to, czy trener przeprowadza odpowiedni wywiad przed rozpoczęciem ćwiczeń/poradnictwa trenerskiego. Częstą praktyką jest „schematyczne” traktowanie podopiecznych – przydzielanie „hurtem” schematów treningowych, niezależnie od preferencji oraz ograniczeń zdrowotnych osoby trenującej. Postępowanie takie uznać należy za naganne i niedopuszczalne. Każda współpraca winna rozpocząć się szerokim wywiadem obejmującym zarówno preferencje osoby podejmującej trening, jak również jej ograniczenia wynikające z przebytych kontuzji, zabiegów czy operacji. W przypadku ograniczeń motorycznych trener powinien również zalecić wizytę w odpowiedniej poradni ortopedycznej lub u specjalisty fizjoterapeuty zajmującego się opieką i współpracą z osobami aktywnymi, a nie starać się „na własną rękę” niwelować przykurcze czy zwiększać mobilność stawów.

Po zebraniu pełnego, kompleksowego wywiadu można przystąpić do uzgodnienia indywidualnego planu treningowego, prezentacji konkretnych ćwiczeń, objaśnienia ich wpływu na nasze ciało, a także regularnej korekcji techniki wykonywania. Większość ćwiczeń, szczególnie wykonywana z dodatkowym obciążeniem, bez odpowiedniej opieki trenerskiej i korygowania ewentualnych błędów technicznych – doprowadzić mogą do przykrych w skutkach i bolesnych kontuzji lub przyczynić się do przyspieszonego zużywania aparatu ruchu.

Reasumując – dobry trener to skarb – przedstawi odpowiednie dla nas ćwiczenia, zapozna nas z poprawną techniką ich wykonywania, skoryguje ewentualne błędy, ale to nie wszystko. Możemy nauczyć się od niego wiele o funkcjonowaniu naszego organizmu, wymodelować sylwetkę czy pozbyć się bólu kręgosłupa wynikającego np. z osłabienia stabilizacji kręgosłupa przez wielogodzinną pracę „przy biurku” czy komputerze.